تبلیغات متنی

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

نسبت تعداد دختران به پسران در ایران

 

آمار گرفته شده توسط رئیس سازمان نظام مشاوره و روانشناسی كشور در كمیسیون تخصصی راهكارهای مؤثر در تسهیل ازدواج جوانان با اشاره به اینكه به ازای هر هزار دختر، هزار و 18 پسر در كشور وجود دارد، گفت: اینكه دختر عقد كرده نمی‌تواند در منزل پدر بماند یك خرافه فرهنگی است.

 

غلامعلی افروز اصلی‌ترین مانع در مسیر ازدواج بهنگام جوانان كشور را موانع فرهنگی اعلام كرد و اظهار داشت: دانشگاهیان، مدرسان و گروه‌های مرجع در راستای رفع مشكلات و موانع فرهنگی ازدواج جوانان مسئول هستند. انتخاب همسر یك نگاه مالی نیست و باید زمینه‌های فرهنگی در این حوزه مهیا شود.

 

وی با اشاره به اینكه خداوند ازدواج و تشكیل خانواده را تضمین كرده است، گفت: ازدواج راه خوشبختی و آرامش است و هم اكنون در تمام دنیا بر مبنای دلایل عقلی، روانشناسی و دینی هیچ بحثی به عظمت و اهمیت ازدواج نیست چرا كه از ابتدای خلقت، خداوند انسان‌ها را زوج آفریده است و زیباترین و محبوب‌ترین بنا برای پیامبر خدا خانواده است. این بنیان در ایده‌آل‌ترین شرایط كانون همسرپروری خواهد بود.

 

افروز با تأكید بر وجود موانع فرهنگی در مسیر ازدواج‌های خویشاوندی یا ازدواج پسران با دختران كوچكتر از خود افزود: كدام منطق، دین و سنت این موضوع را اعلام كرده است؟ حال آنكه پیامبر اسلام همسری بزرگتر از خود داشت. لازم است باور داشته باشیم كه این نگرش باطل است. چه بسا كه مطالعات كشور نشان می‌دهد آنجا كه سن زنان از همسرانشان دو سال بیشتر بوده میزان طلاق كمتر است. سن واقعی انسان برآیند سه مؤلفه اساسی سن شناسنامه، سن زیستی و سن روانی و عقلانی است. از این رو نمی‌توان سن شناسنامه ای را ملاك قرار داد.

 

وی بر تسهیل فرایند شناخت جوانان در مسیر انتخاب دقیق و آگاهانه و تحقق ازدواج آسان و پایدار تصریح كرد: از منظر روانشناسی دینی هر دختر و پسری كه به بلوغ جنسی رسیده سلامت عقلانی و روانی تعادل عاطفی و روانی كفایت شخصیتی و قابلیت مسئولیت‌پذیری اجتماعی دارند، می‌توانند همسر انتخاب كنند. یك همسر خوب باید كاستی‌ها و عیب‌های زوج خود را چون تن پوش بپوشاند محبت خود را ابراز دارد همه جاذبه‌های زیستی، شناختی، روانی و جنسی خود را تقدیم زوج خود كند و در نتیجه آرامشگر باشد.

 

این استاد دانشگاه تهران گفت: خانواده كامل با ازدواج زن و مرد شكل می گیرد. در این راستا فرزندآوری و قرار گرفتن زیر یك سقف ملاك نخواهد بود. پیوند زیبای زوجیت نباید با دروغ ایجاد شود. از این رو تعیین مهریه‌های سنگین و خارج از توان مرد مورد انتقاد خواهد بود.

پربازدید هفته
پربازدید ماه

عکس های خنده دار

عکسهای دیدنی و جالب