تبلیغات متنی

داشتن پوستی سالم و زیبا با این روش های خفن

داشتن پوستی سالم و زیبا با این روش های خفن

داشتن پوستی سالم و زیبا با این روش های خفن

ضخامت پوست در نواحی مختلف بدن از 5/1 تا 4 میلیمتر متغیر است. پوست بزرگ‌ترین اندام است؛ قادر به ترمیم خودش می باشد، و به گرما، نور و لامسه از طریق پایانه‌های اعصاب و عروق خونی‌ای كه در لایه داخلی‌اش قرار دارد، حساسیت نشان می‌دهد. ظاهر پوست بر اساس سلامت جسم و روح فرد متغیر است و می‌تواند بیانگر علایم بسیاری از بیماری‌ها باشد.

 

رژیم غذایی و پوست

پژوهش‌ها در مورد پوست نشان داده است كه رژیم غذایی می‌تواند نقش عمده‌ای در حفظ سلامت پوست بازی كند. مواد خاصی در غذا وجود دارد كه پوست را از تخریب اشعه خورشید محافظت می‌كند. تا جایی كه حتی بیماری پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) با افزایش دریافت اسیدهای چرب ضروری بهتر می‌شود.

 

كمبود بعضی از مواد مغذی می‌تواند باعث خشكی پوست و اختلال در بهبود زخم‌ها شود. همچنین عدم تحمل غذایی ممكن است منجر به اگزما شود كه در این حالت، غذایی كه تحمل نمی‌شود باید از رژیم غذایی حذف شود.

 

روش‌های مراقبت از پوست

پوست باید تمیز نگه داشته شود. پاك كردن منظم پوست باعث بهبود جریان خون می‌شود و مرطوب كردن آن به حفظ پوست در برابر آلودگی و دهیدراتاسیون (كم آبی) كمك می‌كند. مصرف كرم‌های ضد آفتاب و پوشاندن پوست در برابر نور آفتاب خطر پیشرفت سرطان پوست را به ویژه در افرادی كه پوست روشن دارند، كاهش می‌دهد.

 

غذاهای درمانگر

آواكادو: حاوی مواد مغذی است كه به حفظ ساختار پوست و بهبود زخم‌ها كمك می‌كند. همچنین برای درمان جوش غرور جوانی، آفتاب سوختگی و تب خال موثر است. مهم‌ترین مواد مغذی آن ویتامین E و روغن حاوی اسیدهای چرب با یك باند دوگانه می‌باشد.

 

گوشت قرمز: حاوی مواد مغذی است كه به كاهش التهاب كمك می‌كند و باعث بهبود زخم‌ها می‌شود.

 

همچنین برای سوختگی و رنگ پریدگی پوست (ناشی از كم خونی) مفید می‌باشد. مهم‌ترین مواد مغذی موجود در گوشت قرمز، پروتئین و آهن است.

 

تخم آفتاب‌گردان:

به بهبود پوست‌هایی كه خشن، خشك و پوسته پوسته می‌شوند، كمك می‌كند و برای اگزما، پوست كم آب و زخم‌های خشك مفید است. مهم‌ترین مواد مغذی آن، اسیدهای چرب امگا 6 و ویتامین E و روی می‌باشد.

 

مركبات ترش: در ترمیم بریدگی‌ها، خراشیدگی‌ها و حفظ ساختار كلاژن (پروتئین مسئول نرمی، صاف و هموار بودن پوست) مفید است و باعث بهبود پوست آسیب دیده، پوست فرو نشسته، چین و چروك شده و پیر می‌شود. مهم‌ترین ماده مغذی مركبات ویتامین C است.

 

سیب‌زمینی شیرین: به بهبود زخم‌ها و از بین رفتن جای زخم كمك می‌كند و پوست را در برابر آفتاب سوختگی حفظ می‌كند و برای درمان جوش غرور جوانی و بریدگی مفید است. مواد مغذی سیب‌زمینی شیرین بتاكاروتن، ویتامین C و E می‌باشد.

 

گوشت بوقلمون: حاوی اسیدهای آمینه‌ای است كه رشد ویروس‌ها را كاهش می‌دهد. میزان حساسیت‌زایی خیلی پایین آن برای افرادی كه رژیم‌های غذایی انحصاری دارند، مفید است. این گوشت همچنین برای بهبود زخم‌ها، سوختگی، تب خال و اگزما مفید است. مهم‌ترین ماده مغذی آن انواع اسید آمینه ازجمله اسید آمینه لیزین است.

 

انواع ماهی: محتوی اسیدهای چربی هستند كه التهاب را كاهش می‌دهند و خاصیت ضد آبی پوست را بهبود می‌بخشند. مصرف ماهی برای بعضی از انواع خشكی پوست، پسوریازیس و التهاب‌ها مفید است. مهم‌ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشد.

 

زغال اخته: غنی از آنتی اكسیدن‌هایی است كه به تقویت مویرگ‌های خونی و فیبرهای كلاژن كمك می‌كند. این ماده برای پوست آفتاب سوخته و فرآیند پیری مفید است. مهم‌ترین ماده مغذی زغال اخته آنتوسیانیدرین است.

 

غذاهای مفید دیگر

دانه كتان (بزرك): به حفظ رطوبت، هموار و نرم بودن پوست، و كاهش التهاب كمك می‌كند و برای بیماری پسوریازیس و خشكی پوست نیز مفید است. مهم‌ترین مواد مغذی آن اسیدهای چرب امگا 3 و 6 و ویتامین E است.

 

هویج: باعث حفاظت در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌شود و به محو شدن جای زخم كمك می‌كند و برای درمان جوش غرور جوانی، بریدگی، خراشیدگی و آسیب‌های ناشی از خورشید مفید است. مهم‌ترین ماده مغذی آن بتاكاروتن است.

 

جگر: محتوی مواد مغذی‌ای است كه به بهبود و نوسازی پوست كمك می‌كند و برای پسوریازیس، بهبود زخم و محو شدن جای جوش غرور جوانی مفید است، و مهم‌ترین ماده مغذی آن ویتامین A است.

 

غذاهایی كه مصرف آنها باید محدود شود

قهوه: كافئین موجود در قهوه مدر (ادرارآور) است. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه به صورت منظم، باعث كم‌آبی می‌شود كه تظاهرات آن روی پوست، به صورت خشكی و عدم انعطاف پذیری آن است.

پربازدید هفته
پربازدید ماه

عکس های خنده دار

عکسهای دیدنی و جالب