تبلیغات متنی

دختران و زنان مجرد چگونه باروری خود را حفظ کنند ؟

دختران و زنان مجرد چگونه باروری خود را حفظ کنند ؟

دختران و زنان مجرد چگونه باروری خود را حفظ کنند ؟

مهمترین وظایفی که مراکر ناباروی می‌توانند داشته باشند حمایت از زوج‌های است که یا دیر ازدواج می‌کنند و یا ازدواج کرده اند، ولی فعلاً نمی‌خواهند فرزند دار شوند، ولی همیشه این دغدغه را دارند که با بالا رفتن سن شان اختلالاتی در نوزادان حاصل شود.

 

منصوره موحدین در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، در تشریح و ارزیابی اجرای طرح تحول سلامت به خصوص در زمینه ناباروری اظهار داشت: این طرح به خوبی کار خود را آغاز کرد و گام‌های خوبی توسط وزارت بهداشت برداشته شده است، و این حق طبیعی افراد جامعه است که سلامت با شاخص بالا به آنان عرضه شود.

 

ذخیره فرزند جهت زوجهای که فعلا نمی‌خواهند پدر و مادر شوند

وی در پاسخ به این پرسش که شما به عنوان یک جنین شناس چه راهکاری برای مسائل جمعیتی کشور دارید، زیرا مشاهده می‌شود که ازدواج‌ها دیر صورت می‌پذیرد و زوج‌ها هم متعاقب آن دیر فرزند دار می‌شوند و این مسئله امکان دارد برای آنان مشکلاتی را ایجاد کند، عنوان کرد: در مباحث جمعیتی با توجه به پایین آمدن نرخ جمعیت ایران، یکی از مهمترین وظایفی که مراکر ناباروی می‌توانند داشته باشند حمایت از زوج‌های است که یا دیر ازدواج می‌کنند و یا ازدواج کرده اند، ولی فعلاً نمی‌خواهند فرزند دار شوند، ولی همیشه این دغدغه را دارند که با بالا رفتن سن شان اختلالاتی در نوزادان حاصل شود.

 

موحدین ادامه داد: مثلاً برخی زوج شاید عنوان کنند که در حال حاضر به دلیل شرایط اجتماعی و اقتصادی نتوانند فرزندی را داشته باشند، ولی بخواهند 5 تا 10 سال آینده به فرزند آوری اقدام کنند، ولی با بالا رفتن سن خانم و آقا یک سری اختلالات ناهنجاری‌های ژنتیکی بوجود می‌آید.

 

حفظ باروری برای خانم‌های مجرد

این جنین شناس با ارائه راهکاری برای اینگونه زوج‌ها بیان داشت: یکی از اقدامات مراکز ناباروی برای حمایت از این دست زوج‌ها این خواهد بود که جنینی برای این زوج‌ها، هم خانم و هم آقا تشکیل شود و در فریز نگهداری شود،که البته بیشتر خانم‌ها، چون سن باروری خانم‌ها زودتر به اتمام می‌رسد، بنابراین خانم‌های که دیرتر می‌خواهند ازدواج کنند، به گونه ای برای آنان حفظ باروری صورت پذیرد، و این کارهای است که مراکز ناباروی در جهت ارتقا سلامت و طرح تحول سلامت می‌توانند انجام دهند که باید وزارت بهداشت حمایت کند.

 

به گزارش آکاپرشین، در این راستا علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت در مراسم روز جهانی جمعیت امسال نیز به پوشش بیمه‌ای برای درمان ناباروری مردان و زنان براساس سیاست‌های ابلاغی رهبری اشاره کرد و گفت: در کشور بیش از 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد، اکثریت غریب به اتفاق موارد ناباروری کشور را ناباروری اولیه(زوجین بدون فرزند) تشکیل می‌دهند.

 

سیاری ادامه داد: درصد کمتری از زوجین از ناباروری ثانویه رنج می‌برند(سابقه تولد فرزند داشته ولی در داشتن فرزند بعدی با مشکل مواجه هستند)، هزینه‌های درمان ناباروری نیز قابل توجه است.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت به تأخیر در ازدواج که یکی از معضلات کشورمان شده است اشاره کرد و ادامه داد: براساس اطلاعات منابع متفاوت بیش از 11 میلیون دختر و پسر ایرانی در آستانه ازدواج بالای سن 20 سال هستند و بخش قابل توجهی از آنان در حال پشت سرگذاشتن سنین مناسب ازدواج و باروری قرار دارند.

پربازدید هفته
پربازدید ماه

عکس های خنده دار

عکسهای دیدنی و جالب